DOVOLENÁ U MOŘE - LETNÍ DOVOLENÁ V ITÁLII - DOVOLENÁ U MOŘE

kam na Vaši vysněnou dovolenou? no přeci k moři!

Itálie - dovolená u moře Itálie, to nejsou jen úžasné pláže, ale i bohatá historie a kulturní tradice. Zájezdy na pobřeží Itálie patří k tradiční nabídce většiny cestovních kanceláří. Poznejte však i jiná italská místa, jako jsou světoznámé Benátky, jezero Lago di Garda, ostrovy Sardinie a Sicílie, města Řím, Florencie, Neapol či sídlo papeže Vatikán.

Troška důležitých základních informací o Itálii:

Italská republika (Republica Italiana) má rozlohu 301 207 km2 a s téměř 60 milióny obyvatel, patří k nejlidnatějším zemím Evropy. Národní menšiny jsou většinou nepočetné. Největší je německá národní menšina žijící v Alpách, dále je tu menšina Slovinců žijících v okolí Terstu, nebo etnikum Řeků a Albánců v oblasti Kalábrie. Od roku 1993 úmrtnost převyšuje porodnost. V roce 2000 činil přirozený přírůstek obyvatel pouhých 0,09%. Průměrný dožitý věk je 79 let. Mnoho Italů odchází za prací do ostatních zemí EU. Například v Německu žije okolo 616 tis. Italů a ve Francii okolo 253 tis. Italů. Úbytek obyvatel je zčásti vyrovnáván přistěhovalci, kteří do Itálie přicházejí převážně ze Středomoří. Zaregistrováno je tu na 1,46 mil cizinců.

chci si vybrat svoji dovolenou u moře v Itálii hned teď

Itálie a umění - dá se to rozdělit? Těžko

Itálie se pyšní snad největším uměleckým bohatstvím historie, jehož doklady spadají až do dávných etruských dob. Umění tajemného národa Etrusků si velice vážili také pozdější obyvatelé – Římané, a jeho formy společně s řeckým uměním dokázali využít tak, aby vznikl osobitý umělecký projev antické Římské říše. Dodnes můžeme obdivovat pozůstatky vznešené architektury a beach volejbalsochařství, na kterých se nijak nešetřilo. Díky obdivu Římanů k řeckému umění, především k sochařství, si můžeme vytvořit představu o tom jak vypadaly řecké originály, které se většinou nedochovaly. Severní Itálie je kolébkou významného uměleckého směru a nového životního stylu – renesance, jejíž dědictví stále oslovuje tisíce návštěvníků z celého světa. Největší mistři renesančního umění se významně podíleli na podobě Italských měst, ve které je obdivujeme i dnes. To že Itálie byla vždy nakloněna umělecké tvorbě, která odedávna patřila k životu jejích obyvatel jako opera, karnevaly, nebo dobré jídlo, můžeme vidět dodnes. Jedno z největších bienále umění, kam se sjíždějí umělci a obdivovatelé umění z celého světa, se koná právě v Itálii, ve městě zvaném královna Jadranu – Benátkách.

co třeba dovolená v italském středisku Lignano?

Itálie a dobré jídlo - tak to také patří nerozlučně k sobě

Italská kuchyně si získala mnoho příznivců po celém světě a je jednou z nejoblíbenějších v Evropě. I ten kdo se v italské kuchyni zrovna neorientuje, si jistě vybaví alespoň špagety po boloňském způsobu (Bologna je jejich rodným městem), nebo tolik oblíbenou pizzu, která je zase specialitou Neapole, a má zde více než stoletou tradici. Pizza je k mání v různých velikostech podle toho zda poslouží jako předkrm, nebo jako hlavní chod, je rozmanitě obložená a zapíjí se většinou vínem, nebo pivem. Jako zákusek zkuste ochutnat pravou Prosciuto di Parma, proslulou parmskou šunku ze sušeného masa.

Itálie - dovolená u mořeCo se týká stravovacích zvyků Italů, tak na rozdíl od naší velké snídaně, dávají na začátku dne přednost pouze šálku sladkého silného espresa, horké čokolády, nebo bílé kávy. Zato oběd, v době polední siesty, se skládá z několika chodů a je hlavním denním jídlem. Po menším předkrmu (olivy, opékaný chléb)a alkoholovém aperitivu (např. Cinzano), následuje první chod, většinou porce těstovin, které Italové nepovažují za hlavní jídlo. Výjimečně se jako první chod podává polévka. Hlavním jídlem se zeleninovou přílohou je maso nebo ryby, ke kterým se běžně zakusuje bílý chléb, nebo se podávají opékané brambory, či rizoto. Popíjí se běžně víno, nebo minerální voda. Poté nesmí chybět sladký dezert, ovoce, zmrzlina nebo sýr „formaggio“, a šálek espresa. Zdá se vám to trochu moc na čas oběda? Italové však mají v odpolední siestě, která začíná kolem jedné hodiny, dost času na všechny chody. Oběd se tak může v klidu protáhnout až na několik hodin a vůbec nevadí, že se tak prodlouží také pracovní doba. Večeře je podstatně lehčí než oběd a podává se kolem půl osmé večer.

Dovolená v Itálii

Itálie je velká země a nabízí doslova moře příležitostí kde a jak prožít svoji dovolenou.
V severní části Itálie jsou populární střediska na pobřeží Jaderského moře a blízkosti Benátek. Výhodou je dobrá dostupnost vlastním autem a také blízkost populární výletního místa, kterým bezesporu jsou zmiňované Benátky. Jedná se o střediska jako Lignano, Bibione, Lido di Jesolo a další.

Tak už dost řečí a pojďte si vybrat svoji dovolenou v Itálii

nebo máte radši booking?

Booking.com